MULTIPLICATION PROBLEMS
1It costs $9 to go on a school trip. A class of 28 children all go on the trip. How much do they pay in total?
Answer:
2A train has 8 carriages. There are 52 seats in each carriage. How many seats are there on the train?
Answer:
3A burger costs $1.29. Find the cost of 10 burgers.
Answer:
4Rope is sold for $1.28 per metre. Find the cost of 10 metres of rope.
Answer:
5The price of a carpet is $4.99 per square metre. Find the cost of 8 square metres of carpet.
Answer:
6Four children are playing tennis together. They all brought six balls. How many balls do they have total?
Answer:
7The Smith family has five members. Each member has a small towel and a bath towel. How many towels hang in the bathroom?
Answer:
8Every chicken has laid seven eggs. If there were seven chickens in the coop, how many eggs were laid?
Answer:
9Tina gave two cards to each of her eight friends. How many cards did she hand out?
Answer:
10Fiona picked up ten dogs that each weighed seven pounds. What was the total weight she picked up?
Answer:
11A conference room had ten rows of ten seats. How many people could sit at the conference?
Answer:
12Greg worked four days last week for seven hours each day. How many hours did he work?
Answer:
13How many candies in two boxes when each box holds two candies?
Answer:
14Nine dogs each came to the park with seven toys. How many dog toys did they have at the park?
Answer:
15If teachers gave six hours of homework every night, how much homework would you do after eight days?
Answer:
16The students organized into nine rows with ten students in each row. How many students were there?
Answer:
17Cindy counted five branches that each had five birds. How many birds did she count?
Answer:
18Four boys each held four lizards. How many lizards were there?
Answer:
19Nine boys each carried six books to school. How many books did they biring to school in all?
Answer:
20If nine hotel rooms each had nine pieces of furniture, how many pieces of furniture were there?
Answer: